2010 Archive

2010 results

Division 1

21 April
Bullfrogs 16-11 Outlaws (ump L. Arrevillagas)
Mavericks 10-14 Dodgers (6½ inns, ump R. Lynch)
Lions 17-18 Greensox (6½ inns, ump A. Shepheard)
Camels 13-13 Thunder (9 inns, bad light)

28 April
Thunder 14-15 Mavericks (8 inns, ump A. Roberts)
Greensox 16-10 Outlaws (ump A. Shepheard)
Speeders 4-19 Bullfrogs (6 inns, RAR, ump G. Milson)
Dodgers 25-24 Camels (ump T. LaFave)

5 May
Speeders 3-16 Greensox (6½ inns, ump P. Jones)
Thunder 3-12 Dodgers (6½ inns, ump T. LaFave)
Camels 9-16 Bullfrogs (6½ inns)
Mavericks 4-8 Lions (6½ inns, ump L. Arrevillagas)

12 May
Greensox 15-10 Mavericks (ump T. Roberts)
Dodgers 25-14 Speeders
Outlaws 5-23 Lions (4½ inns, RAR, ump H. Somers)
Bullfrogs 6-10 Thunder (6½ inns, ump L. Arrevillagas)

19 May
Lions 22-1 Speeders (4 inns, RAR)
Camels 4-22 Greensox (4½ inns, RAR)
Dodgers 17-4 Bullfrogs (ump T. LaFave)
Mavericks 14-9 Outlaws (ump A. Shepheard)

26 May
Lions 15-0  Camels (5 inns, RAR, ump. R. Wainwright)
Bullfrogs 7-13 Mavericks (6½ inns)
Greensox 27-6 Thunder (ump L. Arrevillagas)
Outlaws 21-4 Speeders (5 9nns, RAR, ump T. Roberts)

2 June
Outlaws 13-12 Camels
Speeders 12-19 Mavericks (6½ inns, ump T. LaFave)
Thunder 4-5 Lions
Dodgers 14-29 Greensox (6 inns, RAR, ump A. Shepheard)

9 June
Lions 15-14 Dodgers (ump T. La Fave)
Greensox 33-21 Bullfrogs (ump T. Roberts)
Thunder 5-7 Outlaws (6½ inns, ump L. Arrevillagas)
Camels 26-16 Speeders

16 June
Bullfrogs 9-16 Lions (6½ inns, ump T. Roberts)
Speeders 3-18 Thunder (5 inns, RAR, ump M. Griffin)
Outlaws 1-16 Dodgers (6 inns, RAR, ump A. Shepheard)
Mavericks 15-8 Camels

Thunder, Camels and Speeders drop into Playoff Division

23 June
Greensox 19-5 Lions
Bullfrogs 12-7 Dodgers
Outlaws 6-15 Mavericks (6½ inns, ump L. Arrevillagas)

30 June
Lions 7-8 Mavericks (ump A. Shepheard)
Bullfrogs 5-18 Greensox (6½ inns)
Dodgers 14-6 Outlaws (ump T. La Fave)

7 July
Outlaws 6-14 Greensox (6½ inns)
Dodgers 8-12 Mavericks (6½ inns)
Lions 19-6 Bullfrogs

14 July
Mavericks 26-8 Bullfrogs (5 inns, RAR)
Greensox 30-10 Dodgers (6 inns, RAR)
Lions 11-2 Outlaws

21 July
Outlaws 10-18 Bullfrogs (6½ inns, ump L. Arrevillagas)
Dodgers 4-8 Lions (6½ inns)
Mavericks 3-11 Greensox (6½ inns, ump A. Shepheard)

28 July
Lions 13-12 Greensox
Bullfrogs 13-14 Dodgers (6½ inns)
Outlaws 6-14 Mavericks (6½ inns)

4 August
Greensox 19-3 Bullfrogs (5 inns, RAR)
Dodgers 14-8 Outlaws
Lions 27-21 Mavericks (ump T. La Fave)

11 August
Outlaws 5-12 Greensox (6½ inns)
Lions 23-8 Bullfrogs (6 inns, RAR, ump L. Arrevillagas)
Mavericks 7-8 Dodgers (6½ inns, ump T. La Fave)

18 August
Dodgers 8-17 Greensox (6½ inns)
Mavericks 14-7 Bullfrogs
Lions 10-2 Outlaws

25 August
Bullfrogs 13-8 Outlaws (ump T. Roberts)
Greensox 15-5 Mavericks
Lions 15-7 Dodgers

Playoff Division

23 June
Thunder 19-1 Mutineers (ump T. Roberts)
Camels 14-12 Clangers (ump H. Somers)
Speeders 11-3 Lightning

30 June
Camels 14-6 Mutineers (6)
Thunder 20-12 Speeders (ump L.Arrevillagas)
Lightning 9-13 Clangers (6½ inns)

7 July
Mutineers 14-11 Clangers
Thunder 13-8 Lightning
Speeders 10-21 Camels (6½ inns)

14 July
Thunder 25-14 Camels
Clangers 11-19 Speeders (6½ inns)
Lightning 6-12 Mutineers (6½ inns)

21 July
Lightning 11-16 Camels (6½ inns)
Speeders 12-24 Mutineers (6½ inns)
Clangers 1-16 Thunder (5 inns, RAR)

28 July
Mutineers 2-11 Thunder (6½ inns)
Clangers 14-18 Camels (6½ inns, ump T. Roberts)
Lightning 21-5 Speeders (5 inns, RAR)

4 August
Mutineers 13-11 Camels
Thunder 16-1 Speeders (6 inns, RAR)
Lightning 11-22 Clangers (6½ inns)

11 August
Speeders 13-14 Camels
Lightning 12-8 Thunder (ump A. Shepheard)
Mutineers 16-13 Clangers (ump M. Fildes)

18 August
Speeders 2-23 Clangers (3½ inns, RAR)
Camels 5-9 Thunder (6½  inns)
Mutineers 11-7 Lightning (ump H. Somers)

25 August
Mutineers 29-15 Speeders
Thunder 38-13 Clangers (5 inns, RAR)
Camels 26-5 Lightning (4 inns, RAR)

Division 2

21 April
Blue Gnus 4-21 Clanger Camels (4½ inns, RAR, ump T. LaFave)
Dragons 5-7 Lightning  (6½ inns)
Mutineers 18-3 Bats (ump T. Roberts)
Runners 21-21 Outlaws II (7 inns, bad light, ump H. Somers)

28 April
Lightning 23-4 Hackers (5 inns, RAR, ump L. Arrevillagas)
Outlaws II 7-22 Mutineers (5 inns, RAR)
Runners 19-28 Dragons (6½ inns, ump T. Roberts)
Bats 19-11 Blue Gnus

5 May
Clangers 18-7 Bats (ump H. Somers)
Lightning 18-2 Runners (5 inns, RAR)
Blue Gnus 0-20 Outlaws II (forfeit)
Mutineers 27-4 Hackers (4 inns, RAR, ump C. Harborne)

12 May
Mutineers 26-10 Lightning (6 inns, RAR, ump T. LaFave)
Bats 12-9 Outlaws II (ump C. Harborne)
Blue Gnus 23-12 Dragons
Clangers 23-8 Hackers (5 inns, RAR, ump J. Davies)

19 May
Runners 1-19 Mutineers (4½ inns, RAR)
Lightning 17-10 Blue Gnus (ump L. Arrevillagas)
Hackers 9-10 Bats (ump H. Somers)
Dragons 20-21 Clangers (6½ inns, ump C. Harborne)

26 May
Blue Gnus 29-14 Runners (5 inns, RAR, ump C. Harborn)
Bats 22-7 Dragons (5 inns, RAR, ump T. LaFave)
Outlaws II 23-5 Hackers
Clangers 14-22 Lightning (6½ inns)

2 June
Lightning 25-10 Bats (6 inns, RAR, ump C. Harborne)
Dragons 12-9 Mutineers (ump D . Goh)
Hackers 16-17 Runners (ump T. Roberts)
Outlaws II 9-24 Clangers (6 inns, RAR)

9 June Runners 2-17 Clangers (6 inns, RAR)
Hackers 15-18 Dragons (6½ inns, ump H. Somers)
Mutineers 19-15 Blue Gnus (ump C. Harborne)
Outlaws II 9-10 Lightning (6½ inns, ump A. Cole)

16 June
Dragons 2-14 Outlaws II (6½ inns, ump H. Somers)
Clangers 12-19 Mutineers (6½ inns)
Bats 12-6 Runners (ump T. La Fave)
Hackers 21-6 Blue Gnus (5 inns, RAR)

Mutineers, Lightning and Clangers promoted to Playoff Division

23 June
Runners 3-23 Hackers (4 inns, RAR)
Dragons 5-14 Blue Gnus (6½ inns)
Outlaws II 16-17 Bats (6½ inns)

30 June
Bats 9-12 Hackers (6½ inns, ump H. Somers)
Outlaws II 11-7 Dragons
Runners 4-19 Blue Gnus (6 inns, RAR)

7 July
Outlaws II 19-3 Runners (5 inns, RAR)
Dragons 9-18 Bats (6½ inns)
Blue Gnus 8-17 Hackers (6½ inns, ump T. Roberts)

14 July
Outlaws II 14-19 Blue Gnus (6½ inns)
Dragons 4-13 Hackers (6½ inns)
Runners 18-20 Bats (6½ inns, ump T. La Fave)

21 July
Blue Gnus 15-9 Bats (8 inns, ump J. Seabridge)
Hackers 24-6 Outlaws II
Dragons 13-14 Runners (ump C. Harborne)

28 July
Hackers 24-10 Runners (ump H. Somers)
Blue Gnus 25-12 Dragons (ump C. Harborne)
Bats 25-26 Outlaws II

4 August
Bats 21-14 Hackers
Blue Gnus 16-9 Runners
Dragons 8-12 Outlaws II (6½ inns)

11 August
Hackers 10-16 Blue Gnus (6½ inns)
Dragons 20-5 Bats (6 inns, RAR, ump H. Somers)
Outlaws II 12-8 Runners

18  August
Dragons 18-16 Hackers (ump Tony)
Blue Gnus 15-19 Outlaws II (ump T. Roberts)
Bats 20-0 Runners (w/o)

25  August
Outlaws II 22-2 Hackers (4 inns, RAR, ump T. La Fave)
Dragons 16-3 Runners
Blue Gnus 2-10 Bats (6½ inns, ump L. Arrevillagas)

Division 3

NB All games at Parrs Wood. Pitch (7) is the “showpitch” 20 April Hurricanes 6-26 Drizzle (4 inns, RAR, ump L. Arrevillagas) Storm 21-9 Camels II (umps L. Horan & P. Saul-Hurrah ) Aardvarx 23-14 Enforcers (umps D. Dean & T. La Fave)

27 April Camels II 10-3 Enforcers (ump P. Hurrah) Hurricanes 21-14 Space Cadets  (ump P. Nightingale) Drizzle 10-8 Storm (ump D. Dean)

4 May Space Cadets 5-18 Aardvarx (6½ inns, ump L. Horan) Camels II 2-17 Hurricanes (4½ inns, RAR, ump D. Dean) Enforcers 5-20 Storm (6 inns, RAR, ump L. Arrevillagas)

11 May Space Cadets 9-12 Enforcers (6½ inns, ump P. Nightingale) Drizzle 15-6 Camels II (ump L. Arrevillagas) Hurricanes 12-10 Aardvarx (ump Ian)

18 May Camels II 25-6 Space Cadets (ump Pipp) Storm 26-16 Hurricanes (ump L. Horan) Aardvarx 10-9 Drizzle (ump T. La Fave)

25 May Enforcers 16-13 Drizzle (ump P. Nightingale) Storm 17-18 Space Cadets (ump D. Dean) Aardvarx 14-15 Camels II (ump P.P. Harrah)

1 June Hurricanes 10-14 Enforcers (6½ inns, ump L. Horan) Space Cadets 2-17 Drizzle (5 inns, RAR, ump L. Arrevillagas) Storm 5-20 Aardvarx (5 inns, RAR, ump P. Nightingale)

8 June Drizzle 9-3 Hurricanes (ump D. Dean) Camels II 18-11 Storm (ump P. Nightingale) Enforcers 3-9 Aardvarx (6½ inns, ump L. Arrevillagas) Space Cadets 18-4 Meerkats (ump P. Saul-Harrah)

15 June Enforcers 12-4 Camels II (ump P. Nightingale) Meerkats 4-19 Aardvarx (5 inns, RAR, ump N. Gulam) Hurricanes 0-20 Space Cadets (forfeit) Storm 11-4 Drizzle (ump L. Horan)

22 June Aardvarx 29-14 Space Cadets (6 inns, RAR, ump J. Davies) Meerkats 20-5 Drizzle (ump M. Griffin) Hurricanes 19-12 Camels II (ump D. Dean) Storm 14-15 Enforcers (ump N. Gulam)

29 June Storm 35-10 Meerkats (5 inns, RAR, ump L. Horan) Enforcers 10-8 Space Cadets (ump L. Arrevillagas) Camels II 8-18 Drizzle (6½ inns, ump P. Nightingale) Aardvarx 17-13 Hurricanes (ump D. Dean)

6 July Space Cadets 16-13 Camels II  Hurricanes 4-19 Storm (6 inns, RAR, ump Z. Haq) Drizzle 11-10 Aardvarx (ump P.Nightingale) Meerkats 10-16  Enforcers (6½ inns, ump L. Arrevillagas)

13 July Meerkats 16-9 Hurricanes (ump L. Horan) Drizzle 18-10 Enforcers (ump D. Dean) Space Cadets 5-28 Storm (3½ inns, RAR, ump P. Nightingale) Camels II 5-20 Aardvarx (6 inns, RAR, ump N. Gulam)

20 July Enforcers 16-13 Hurricanes (ump L. Horan) Drizzle 0-20 Space Cadets (forfeit) Aardvarx 11-12 Storm (ump P. Nightingale) Camels II 13-11 Meerkats (ump D. Dean) For the final rotation, toss for home advantage, 2nd-named team provides bases, each team provides one ball (except games involving Meerkats, which will be the reverse of the first fixture). Pitch allocations t.b.c.

27 July Aardvarx 11-1 Enforcers (ump J. Davies) Drizzle 14-16 Storm  (6½ inns, ump L. Horan) Camels II 20-0 Space Cadets (walk-over) Hurricanes 13-22 Meerkats (6½ inns, ump N. Gulam)

3 August Enforcers 3-6 Drizzle (6½ inns, ump D. Dean) Storm 21-15 Aardvarx (ump A. Killian) Meerkats 20-11 Space Cadets (ump P. Nightingale) Camels II 14-15 Hurricanes (8 inns, ump P.Saul-Harrah)

10 August Drizzle 3-20 Aardvarx (4½ inns, RAR, ump L. Horan) Storm 7-10 Enforcers (6½ inns, ump P. Saul-Harrah) Camels II 4-6 Meerkats (6½ inns, ump L. Arrevillagas) Hurricanes 8-23 Space Cadets (6 inns, RAR, ump D. Dean)

Division 3 Cup

17 August Aardvarx 16-5 Hurricanes (ump N. Gulam) Storm 12-13 Drizzle (ump L. Horan) Meerkats 15-11 Camels II (ump P. Saul-Harrah) Enforcers 3-18 Space Cadets (5 inns, RAR)

24 August Semi-finals:

Meerkats 9-8 Drizzle (ump L. Arrevillagas)

Space Cadets 10 Aardvarx 24 (6½ inns, ump P. Nightingale) Placings games:

Camels II 19-18 Storm (ump D. Dean) Hurricanes 6-15 Enforcers (ump N. Gulam)

31 August Final: Meerkats 9-8 Aardvarx (6 inns, bad light, ump P. Nightingale) 3rd place: Drizzle 20-19 Space Cadets (6 inns, bad light, ump L. Arrevillagas) 5th place: Camels II 11-4 Enforcers (ump P. Saul-Harrah) Spoon: Hurricanes 13-11 Storm (ump C. McCarthy)